“There are two simple ways of making money as a business owner:

  • You can lower your costs by paying low salaries and side benefits to your employees

Or

  • You can lower your costs by providing good salaries and good working environments, in other words, you can lower your costs by investing in your people.

Isn’t this bizarre in the economic recession we’re currently in?”

These are the words of a Harvard Business School scholar. Zeynep Ton, MIT Sloan School of Management professor. Although we’re both Turkish, I met her on the pages of Financial Times.

She is one of the most successful professors below age of 40. She is referred as one of the eight rising professors by CNNMoney. Besides her amazing academic performance, she successfully managed to become a mother of 4.

I personally found her very interesting because of her book “The Good Jobs Strategy”, published in 2014. Coming from a country in which employees see basic social security benefits as privilege, she surprisingly wrote a book that defends a competition strategy that argues staying ahead of the competition can be achieved by offering best salary packages to employees. Ton is a famous management consultant who closely works with top global companies and delivers results.

In a nutshell, her book “Good Jobs Strategy” talks about how companies can cut costs and increase profits by investing in their people. Ton first argues that bad jobs, bad work conditions and low salaries should not be your destiny. Based on her studies and personal observations in retail sector, she writes about companies paying small salaries to their unhappy employees who work in irregular shifts for long hours. This vicious cycle results in unhappy customers, more discounts and lowering profits.

After 10 years of study in the retail sector, Ton comes with a controversial argument. She argues that in a low margin sector, paying good salaries and benefits, and providing optimum work environment would benefit the companies themselves. How is that possible?

At the same time, they can maintain their profits and satisfy their stakeholders?

How can they balance it all?

With the great work of happy, self-confident, well educated, professionally satisfied individuals.

Ton gives “good work strategy” examples from successful companies around the world (Southwest Airlines, UPS, Toyota, Zappos and In-N-Out Burger) The company strategies, politics and stories from the US retail giant Costco, Trader Joes, Quick Trip and Mercedona from Spain are truly inspirational. All four companies belong to the low cost category businesses. Ton reveals their transformation journey by adopting good work strategies, from an academic’s perspective.

The outcomes are simple: highly investing in employees result in perfect operation, as a result, profits rise, so does customer satisfaction.

Good Jobs Strategy talks about an unusual formula of sustainable success to the employees, customers and society at large. I particularly recommend this book to HR professionals.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Kariyerlerini belirleme anlamında gençler çok ayrı yollarda ilerliyor. Kimisi kariyerini küçük yaşlardan belirliyor, milyon kere karar verip bozsa da illa ki kariyerimi ben belirleyeceğim diyor. “Benim için en iyisini ben bilirim” misali.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın paylaştığı TED konuşması benim açımdan hayat kurtardı. Dan Gilbert‘in The Surprising Science of Happiness adlı konuşması, seçme özgürlüğünün çok yüksek olmasının mutsuzluk getirdiğini, (seçenekler arasında boğulan gençleri düşündükçe onlar adına üzüldüm doğrusu) seçme şansı olmadığında kişinin mutlu olmayı seçtiğini anlatıyordu. (Görücü usulü ile evlenen anne ve babalarımızın bizlerden çok daha mutlu olması da böyle bir şey olmalı!)

Bu denli özgüvenli olmaları bu kafalarına göre takılan gençlerin mutlu olmalarını engelliyor, peki başarılı kariyerleri oluyor mu acaba?

Bir de ne yapacağını bilemeyip sağa sola danışan var! Bu grubun durumu kritik ve burada bize iş düşüyor: Sordukları kişiler çoğunlukla kendi deneyimlerini övme, şu andaki şartları çok fazla düşünmeksizin ben yaptım oldu, en büyük benim, en akıllı benim kafalarında! Ya sen yaptın oldu da bu genç sen mi? Bu gencin yetenekleri, şu andaki ekonomik şartlar hemen hemen hepsi farklı.

Öneriler ağırlıklı olarak “Mühendis ol”, “Hukukçu ol” şeklinde devam etmekte. Kariyer konusunda birine danışmak ve bu kişinin “tecrübelerinden yararlanmak” iyi de; bu tecrübe o kişinin tecrübesi. Bu tecrübeyi günün şartlarına uygulamak, dış ortamın hiç değişmediğini varsayan laboratuvar deneyi gibi değil mi?

Bunun örneğini de bizzat yaşadım.

Çaresizce yardım aradığım zamanlarda ikisinin de yeteneğine hiçbir laf edemediğim, son derece iyi olan iki müzisyene kızım için aynı soruyu sormuştum. Müzik kariyerinde başarısız olandan, “Kesinlikle ana işi müzisyen olmasın bunu hobi olarak yapsın” cevabını aldım. Kendi alanında en yüksek noktaya çıkmış olan kişi ise “Kesinlikle müzikten başka işin olmamalı ki başarabilesin!” dedi.

Bu iki cevap da doğru ama bunun kızıma hiç faydası olmadı…

“Kariyerim için size danışmaya geldim” gibi bir geyik yaparsanız, karşılığında bir geyik alırsınız.

Danışacağınız kişinin durumunu oldukça kapsamlı değerlendirmek gerekiyor, düşündüğünüz gibi başarılı mı? Ne yapmış da başarılı olmuş eğer bunu anlama şansınız varsa sorun derim. Belki babasından iyi miras kaldı çocuğum ve hatta bu mirasla çok daha iyisini yapabilir de bu kadar yaptı. Önce bu kişinin başardığı konuyu saptayın, sonra onun şartlarını az çok değerlendirdikten sonra bir çerçeve çizdiniz. Tamam şimdi bu alanda soru sorduğunuzda aldığınız cevap anlamlı olacaktır!
Eğer örnek aldığınız kişi Harvard mezunu ise siz kıçınızı yırtsanız onun bulunduğu konuma gelemeyeceksiniz. Harvard’a girmek için ne tür yol izledin, günde kaç saat çalıştın, seçimlerini ne yaptın deme şansınız ve konumunuz varsa bunu sorun, alacağınız cevap kesinlikle işinize yarayacaktır.

Soracağınız kişiyi doğru seçin, arayın tarayın, hangi alanda neden başarılı olduğunu anlamaya çalışın, bunun hedefiniz olup olmadığını hissedin sonra daralttığınız alanda sorunuzu sorun lütfen, ne kendi vaktinizi nede başkasının vaktini almayın.

Bana sorarsanız; seçtiğiniz kariyer ile kazanacağınız para sizi mutluluğa götüremez, siz bu işi yaparken mutlu olabilecekseniz ancak o zaman mutlusunuzdur.