Para kazanmak için iki yöntem var:

  • Çalışanlarınıza düşük ücret ve kötü şartlar sunarak maliyetlerinizi düşürmek.

Veya

  • İyi çalışma şartları ve iyi ücretler vererek yani çalışanlara yatırım yaparak maliyetlerinizi düşürmek.

Bulunduğumuz kriz şartlarında ilginç değil mi?

Bu sözleri söyleyen Harward Business Scholl’da yetişmiş bir profesör. İkimiz de Türk olmamıza rağmen, onunla Financial Times sayfalarında tanıştım.

Zeynep Ton MIT Sloan School of Management professor. 40 yaşın altındaki dünyanın en iyi profesörleri arasında anılıyor. CNNMoney tarafından, yükselen ilk sekiz profesör arasında sunulmuş bir kişi. Zeynep Ton, şaşırtan bu performansın arasına dört çocuk annesi olmayı da başarabilmiş.

Benim için iginç olanı 2014 yılında piyasaya çıkan kitabı… Yani Türkiye’de çalışanların SGK’lı olmayı bile nimet saydığı bir ülkeden yola çık ve çalışanlara çok iyi koşullar sunarak rekabet ortamında öne çıkmanın stratejisini savuan bir kitap yaz…

Daha da ilginç olanı dünyanın en iyi firmalarına bu yolda danışmanlık vermesi ve bunu da çok büyük bir başarı ile yapıyor olması.

Kitabın ismi ve anlatımı ise ayrı bir güzellikte. “Good Jobs Strategy” Konusu kısaca şöyle; şirketlerin çalışanlarına yatırım yaparak, maliyetlerini nasıl düşürebilecekleri ve karlarını nasıl yükseltebileceklerini anlatıyor.

Zeynep Ton kötü işlerin, kötü çalışma şartları ve düşük ücretlerin kader olmaması gerektiğini söylüyor öncelikle. Özellikle perakende sektöründe uzmanlaşan ve araştırmalarını bu sektör üzerinde yapan profesör, çok düşük kar marjı ile çalışan bu sektördeki şirketlerin çalışanlarına düşük ücret verdiklerini, vardiya düzensizlikleri ve çalışma saatlerinin fazlalılığının mutsuz çalışanlar yarattığını kişisel gözlemleri araştırmaları üzerinden anlatıyor. Bu olgunun sonucu perakende sektörünün mutsuz müşterileri ve dip toplamı ise daha çok indirim ve kısır döngüye dönüşen karların düşmesi gerçeği.

Yaptığı 10 yıllık araştırmanın sonucunda oldukça zorlayıcı bir argüman olan konuya çok farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor.

Yani, nasıl olur da; düşük kar marjı ile çalışan sektörler bir yandan çalışanlarına iyi ücret, iyi iş, iyi çalışma şartları yaratır?

Aynı zamanda karlarını iyi tutar ve hissedarlarını memnun edebilir?

Aradaki dengeyi nasıl sağlayabilir?

Mutlu, özgüvenli, çok iyi eğitim alan işinden memnun çalışanların yarattığı mükemmelikle!

Zeynep Ton, İyi iş stratejiisinin unsurlarını, Southwest Ailines, UPS, Toyota, Zappos ve In-N-Out Burger gibi dünyanın çeşitli ülkelerinin başarılı şirketlerden verdiği örnek vakalarla anlatıyor.

Özellikle perakende sektöründen; ABD’den Costco, Trader Joes, Quick Trip ve İspanya’dan Mercedona gibi firmaların politikaları ve hikayeleri oldukça ilham verici. Odaklandığı bu dört şirkette bizim hesaplı market olarak adlandırdığımız kategoride olan şirketler.

Bu firmaların iyi iş politikalarını benimseyerek yaşadıkları transformasyonu bir araştırmacı gözüyle ortaya çıkarıyor.

Nedir bunlar:

Çalışanlara yüksek yatırımın nasıl mükemmel operasyona dönüştüğü, bunun sonucunda karların yükselmesi ve tabii ki çok yüksek müşteri memnuniyeti.

Good Jobs Strategy çalışanlara, müşterilere ve topluma sürdürülebilir başarı konusunda alışılmadık şeyler söylüyor.

Özellikle İnsan Kaynakları yöneticilerine bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum.