This article was published in Dünya Newspaper on July 28, 2017.

“Knowing that you do not know is the best, it’s dangerous to think you know it.”
Lao-Tzu

Do you have such a person in your circle?

Little to no learning, with the least of us knowing in ways we know, but thinking that the sun, moon and stars know everything.

We are confronted with the issues in the neighborhood, these are the people who are often heard in mass chats. They will be sure of themselves.

Ferry trips are a very popular young man who is my dear friend, educated up to the ladies told me that he never read books and did not have to read a few years ago that he thought his girlfriend wanted to give him a very thin book and read it. This person is quite vocal in chats; She is a social person who has a lot of listeners with seven jokes who love to be entertained, and she thinks she will find everything she knows or wants when she gives it to her.

“If you wonder what I’m on the internet a minute away, what do I need to read?”

Social media is the accumulation of knowledge that can change on every floor. It is very sad to think that he knows the secret of life by reading the words attributed to Mevlana Celaleddin Rumi on Facebook.

Can you substitute for the effect of reading to watch videos and movies, or is there only one thing? When we read, we create a world using our imagination. This is certainly not a special world for us. We dream of a synthesis of what we see from the sun, from what we see and from what we read and from our parents and close relatives. However, living with images imposed only from the outside makes us a little less unique the other day.

There is no way of knowing everything in the world we are in, but of course others will benefit. From time to time, our experts will let ourselves know what we know. We either have to investigate from our own expertise or from our neighbor’s subject matter. Let’s give you flexibility to facilitate your location, and we’ll help others with this information. Let’s take action in order to perceive and learn with the areas we do not know on the side.

To think that you know, but ‘to lie wrong’; This is the most frightening thing.

Not knowing your own business in detail.

I do not know the details of the job when you are doing your own business, and it creates the risk of relying on someone else’s knowledge in details of your company’s main business.

Another aspect of the job is knowing too much and being one of the best experts on the subject.

The questions that we ask ourselves to prioritize questions that we are experts in, but we are very confident of ourselves, we stop searching again later: there is no one who knows better than us. At that point development is halted, which is the decline of many artists, researchers, musicians.

Some people think that they know what they know, it takes us away from being creative, from thinking through different perspectives. From time to time, we know very well for our expert, we do not know consciously choosing the path can save us a lot.

Choosing not to know consciously avoids looking at ignorance of being too sure of yourself, thinking that you know it, and it can give us a whole new invention and different aspects. I do not know to learn new things to pick us up again.

If we base our knowledge on them, the steps that will convey us like a step will be shaped like this:

Knowledge evolves into ‘Understanding’. We present this understanding as ‘analysis’ preliminary. The analysis will reach us for ‘Synthesis’, no matter how much it is mixed up.
If we are after the synthesis, we will inevitably become ‘Evaluation’. If all these stages have progressed in a healthy way, there is the only boy, ‘Creativity’, that exists for evaluation evolution.

The distance to know and not know is very short.

Let’s say we measure this to reach 10 meters, 10 meters, with a clear answer. Suppose, I guessed the distance. Some of our efforts can be as much as 100 meters, and some of our requests will go up to 1000 meters, perhaps in proportion to the high speed of kilometers.

If we do not know we do not know!

In this case, the distance may extend forever.

Until we realize that we do not know …

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Kariyerlerini belirleme anlamında gençler çok ayrı yollarda ilerliyor. Kimisi kariyerini küçük yaşlardan belirliyor, milyon kere karar verip bozsa da illa ki kariyerimi ben belirleyeceğim diyor. “Benim için en iyisini ben bilirim” misali.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın paylaştığı TED konuşması benim açımdan hayat kurtardı. Dan Gilbert‘in The Surprising Science of Happiness adlı konuşması, seçme özgürlüğünün çok yüksek olmasının mutsuzluk getirdiğini, (seçenekler arasında boğulan gençleri düşündükçe onlar adına üzüldüm doğrusu) seçme şansı olmadığında kişinin mutlu olmayı seçtiğini anlatıyordu. (Görücü usulü ile evlenen anne ve babalarımızın bizlerden çok daha mutlu olması da böyle bir şey olmalı!)

Bu denli özgüvenli olmaları bu kafalarına göre takılan gençlerin mutlu olmalarını engelliyor, peki başarılı kariyerleri oluyor mu acaba?

Bir de ne yapacağını bilemeyip sağa sola danışan var! Bu grubun durumu kritik ve burada bize iş düşüyor: Sordukları kişiler çoğunlukla kendi deneyimlerini övme, şu andaki şartları çok fazla düşünmeksizin ben yaptım oldu, en büyük benim, en akıllı benim kafalarında! Ya sen yaptın oldu da bu genç sen mi? Bu gencin yetenekleri, şu andaki ekonomik şartlar hemen hemen hepsi farklı.

Öneriler ağırlıklı olarak “Mühendis ol”, “Hukukçu ol” şeklinde devam etmekte. Kariyer konusunda birine danışmak ve bu kişinin “tecrübelerinden yararlanmak” iyi de; bu tecrübe o kişinin tecrübesi. Bu tecrübeyi günün şartlarına uygulamak, dış ortamın hiç değişmediğini varsayan laboratuvar deneyi gibi değil mi?

Bunun örneğini de bizzat yaşadım.

Çaresizce yardım aradığım zamanlarda ikisinin de yeteneğine hiçbir laf edemediğim, son derece iyi olan iki müzisyene kızım için aynı soruyu sormuştum. Müzik kariyerinde başarısız olandan, “Kesinlikle ana işi müzisyen olmasın bunu hobi olarak yapsın” cevabını aldım. Kendi alanında en yüksek noktaya çıkmış olan kişi ise “Kesinlikle müzikten başka işin olmamalı ki başarabilesin!” dedi.

Bu iki cevap da doğru ama bunun kızıma hiç faydası olmadı…

“Kariyerim için size danışmaya geldim” gibi bir geyik yaparsanız, karşılığında bir geyik alırsınız.

Danışacağınız kişinin durumunu oldukça kapsamlı değerlendirmek gerekiyor, düşündüğünüz gibi başarılı mı? Ne yapmış da başarılı olmuş eğer bunu anlama şansınız varsa sorun derim. Belki babasından iyi miras kaldı çocuğum ve hatta bu mirasla çok daha iyisini yapabilir de bu kadar yaptı. Önce bu kişinin başardığı konuyu saptayın, sonra onun şartlarını az çok değerlendirdikten sonra bir çerçeve çizdiniz. Tamam şimdi bu alanda soru sorduğunuzda aldığınız cevap anlamlı olacaktır!
Eğer örnek aldığınız kişi Harvard mezunu ise siz kıçınızı yırtsanız onun bulunduğu konuma gelemeyeceksiniz. Harvard’a girmek için ne tür yol izledin, günde kaç saat çalıştın, seçimlerini ne yaptın deme şansınız ve konumunuz varsa bunu sorun, alacağınız cevap kesinlikle işinize yarayacaktır.

Soracağınız kişiyi doğru seçin, arayın tarayın, hangi alanda neden başarılı olduğunu anlamaya çalışın, bunun hedefiniz olup olmadığını hissedin sonra daralttığınız alanda sorunuzu sorun lütfen, ne kendi vaktinizi nede başkasının vaktini almayın.

Bana sorarsanız; seçtiğiniz kariyer ile kazanacağınız para sizi mutluluğa götüremez, siz bu işi yaparken mutlu olabilecekseniz ancak o zaman mutlusunuzdur.