Çocukluğumda ilk olarak tavlada yenilenlerden duyduğum bu lafa o zamanlardaki bir çok şey gibi anlam veremezdim. Nasıl olur da tavlada acemi olan kazanır, tecrübeli olan tavlacı da bunu kendisini rahatlatan bir bahane olarak görürdü?

Hintli girişimci Abhi Shah böyle bir acemi. ( Soy ismi konuya yardım etmemişse ) Şu an okumakta olduğum Daniel Isenberg’in “Worthless-Impossible and Stupid” kitabı girişimcilik üzerine kafa yoruyor, bir kişiyi girişimci yapan nedir? ‘Genel çoğunluk tarafından imkansız yada aptalca görülen bir fikir nasıl olur da başarılı bir girişim yaratır’ı anlatıyor. İşte kitaptaki başarı hikayelerinden birinin kahramanı Abhi. Şirketi Amerika’nın en başarılı hukuk firmalarından biri olmuş. Üstelik Abhi Shah bir hukukçu bile değil.

Abhi’nin oldukça planlı ve açık sözlü bir ailesi var, Üniversitenin ilk yılına başlamadan 20 bin dolarlık okul ücretini ödemeyeceklerini oğullarına yaz başından söyleyip başının çaresine bakmasını söylüyorlar. Bir budist olan Abhi o yazı ve ondan sonraki üç yazını Alabama’nın az sayıdaki nüfusu çok dağınık bir coğrafyaya yayılmış bir kasabasında, araç olmaksızın kapı kapı İncil satarak geçiriyor. Bir kapının diğerinden millerce uzakta olduğunu da ayrıca belirteyim. Yazları 10 bin dolar civarında para kazanmaya başlıyor, gerisini kredi ile hallederek üniversiteyi bitiriyor. Harward’ı bitirdiğinde diğer arkadaşları gibi ne CV dolduruyor nede kariyer günlerine katılıyor. Doğrudan girişimci olmak var kafasında. Öğrenci iken bir kuruluşun CEO’sunun yanında staj yapmaya başlıyor, ilk işe başladığı gün şirket satışa çıkıyor!

Abhi hisse satışı işlerine asistanlık yaparken, hukuk firmaları ile bolca haşır neşir oluyor tabi. Üç sancılı noktaya dikkat ediyor bu sırada:

• Hukuk firmalarından hizmet almak neden bu kadar pahalıdır? Amerika’da hukuk firmalarının hizmet saat ücretleri 300 dolar ile 1.000 dolar arasında değişiyor. İster boşanmak istemeyen eşiniz sizi son kuruşunuza kadar soymaya çalışsın ister banka borçları arasında kıvranıyor olun bu değişmiyor. Üstelik o sırada tıfıl bir stajyer sizi çileden çıkarma pahasına iş yapmayı öğreniyor olabilir.
• İkinci sancı, hukuk mezunlarının hayatlarından hiç memnun olmaması. Araştırmalar dünyanın en mutsuz çalışanlarının hukukçular olduğunu söylüyor.
• Üçüncü konu ise Hindistan’da hukuk fakültelerinden mezun İngilizce bilen ve iş bulamamaktan yakınan hukuk mezunları.
İşte bu üç sancılı konuyu kapı kapı kitap satmakta edindiği satış başarısı ve girişken yapısı ile birleştiren Abhi, birbiri ile çakışabilen her bir birim hukuk görevini Clutch Grubu’nun global network yazılımı sayesinde birleştirerek, çok pahalı ve komplike işlemleri optimize etmiş. Fortune 100 şirketleri arasında lider hukuk firmalarından biri olmuş.

Acemi şansı nasıl geliyor?

Ünlü ve tecrübeli hukukçular yerine acemi bir Harward İşletme mezununun başarılı bir hukuk firmasının sahibi olmasının nedeni; bilmediğinden emin olarak bakması bu konuya. Hukukçular arasında herkes tarafından sorgusuz kabul görmüş konulara “Neden öyle ki?” diye sorabilmesi.

Kapı kapı kitap satışındaki başarının sırrı ise şu;

Hristiyanlık hakkında bir kelime bilmeyen Abhi İncili bir din öğrencisi gibi inceden inceye öğrenmiş.
Hiç bilmediği bir konuda bile ve iş ne kadar zor olursa olsun yapabileceğine kendini inandırmış.
Ve Abhi’nin, ailesine, zoru başarmayı öğrettikleri için minnettar olduğunu zaten tahmin etmişsinizdir.