İnsanlarla iletişim, her yöneticinin kılavuz belirlediği bazı kurallarla yürüttüğü, iş hayatının ‘olmazsa olmazı’. Fakat iletişimin en iyi yöntemi ise, göz teması kurulan ve sözlerin yerine göre sert veya ılımlı bakışlarla desteklendiği iletişim olsa gerek.

Bazı yöneticiler, göz teması kurulan iletişimin önemini iş hayatında belli bir süre geçirdikten sonra fark eder. Bende de öyle olmuştu… Başta araya aracı koyarak ilettiğim taleplerimin, benden bağımsız süreçlerle ilerlemesine dair bir izlenime kapılmış; bu durumun personel gözüyle de bir özgüven sebebi olduğu yanılgısını gütmeye başlamıştım. Fakat bir süre geçtikten sonra çok kritik bir konuda yanıldığımı anladım: Sözün iletimi.

Kulaktan kulağa oyununu hepimiz çocukken en az bir kez oynamışızdır. Oyuncu halkası ne kadar genişlerse, finalde beliren söz bir o kadar komik ve başlangıçtan uzak olurdu. İş hayatında sizce bu halkanın kritik genişliği kaç kişidir? Bazen, bir! Tek bir aracı bile, talep edilen işin fersah fersah uzağında bir sonucun sebebi olabilir. Her bir aracı iletişimi kendi anladıkları seviyeden karşı tarafa iletir. Ya da ilettiği mesajda kendi çıkarlarını gözetebilir.

Ben de kulaktan kulağa oynar gibi, aracıyla talep iletmeyi bıraktım. Çünkü talep ettiğim iş bana göre ne kadar kolay anlaşılır bir iş bile olsa, iletilen durum o kadar da umut vermiyordu. Bu da, sonucu hem isteğimden çok uzak hem de olması gerekenden çok daha zorlu yol kat edilerek erişilen bir hâle getiriyordu.

Başta gene de zorlu bir yol seçtim, aracıları devreden çıkartsam da e-posta yoluyla iletişimi tercih ettim. Bu yolu da hem zaman kaybının hem de yazarken kendi içimde vurguladığım en önemli detayların okunurken önemini yitirdiğinin farkına vardığımda bıraktım. Sırada en zorlu ama bir o kadar da garantili olan çözüm kalmıştı.

Göz teması kurularak gerçekleştirilen iletişim!

Yazılı iletişimden neden bu kadar sert bir virajı alarak döndüğüme dair kısa bir detay ileteyim ilk olarak… Bildiğiniz üzere misyon, vizyon ve hedefler konusunda her firmanın yazılı dokümanı vardır. Uzun mesailer harcanarak, çabalarla hazırlanılmıştır.

Fakat kimler gerçekten bu dokümanları okur?

Bir firmanın oryantasyon sürecinde kıdemli bir personelinin aktaracağı şirketin kurumsal yaklaşımlarının sağlayacağı etkinin yüzde kaçını yazılı dokümanlar sağlar?

Kaldı ki, yönetim algoritmaları gereği bir kişi en fazla 16 kişiye nüfus edebiliyor; bu sayı sonrasında devreye kademeler, yönetim şekilleri giriyor. Yönetim ise yavaş yavaş karmaşıklaşıyor. Bir yöneticinin, çalışanlarının gözüne bakarak kendi sözleriyle anlattığı talepleri kadar etkili çok az yol kalıyor.

Düşünün; bir çalışanın işten memnun olmadığı bir e-postasını çözümleyerek anlamanız mı kolaydır yoksa onunla yapacağınız beş dakikalık, belki on, bir sohbet mi?

Ya da bir çalışanın şirketiniz için sağladığı katma değeri ona hissettirmek için tüm şirkete attığınız bir e-posta mı vurgunuzu doğru taşır; yoksa herkesin içinde kendisini takdir etmeniz mi?

Kritik bir kararı alma aşamasında işinizi ne kolaylaştırır: Aracılarla size taşınan bazı talepler mi, sizin yapacağınız birebir mülakatlar mı?

Göz teması kurarak gerçekleştireceğiniz bir cümle bile, tahmin edebileceğinizden daha etkili olabilir. Yoksa siz hâlâ kulaktan kulağa ile, “Ne tutarsa…” yöntemini gütmeye devam mı ediyorsunuz?

Göz Temasının Süresini Ne Belirler?

2015 yılında Londra Üniversitesi Akademisi’nden Psikolog Alan Johnston ve meslektaşları, göz teması üzerine çalışmalar yaptı. 400’den fazla gönüllü üzerinde yürütülen çalışmalarda doğrudan kendilerine bakıyormuş gibi görünen aktörlerin videoları gösterildi. Aktörlerin bakışlarını üzerlerinde hisseden katılımcılar, kendilerini ne kadar “rahat” hissettiklerine dair bilgi verdiler.

Deneyin sonucuna göre denekler göz temaslarından memnun kalmıştı fakat süre çok önemliydi. 3.2 saniye süren göz teması “rahatsız edici” algılanmıyordu. Bu ortalama süreden daha uzun olan göz temaslarında ise güven telkin eden imaj çok büyük pay sahibi oluyordu.

Uzun süren göz temaslarına verilen tepkiler, kendimize dair algımız ile doğru orantılı gelişiyordu üstelik. Kendisini yardımsever ve cana yakın olarak tanımlayan katılımcılar daha uzun süreli göz temasından rahatsızlık duymuyordu.

Siz yine de durumu riske atmayın!

0 CommentsYoruma kapalı

Yorum bırakın

Kariyerlerini belirleme anlamında gençler çok ayrı yollarda ilerliyor. Kimisi kariyerini küçük yaşlardan belirliyor, milyon kere karar verip bozsa da illa ki kariyerimi ben belirleyeceğim diyor. “Benim için en iyisini ben bilirim” misali.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın paylaştığı TED konuşması benim açımdan hayat kurtardı. Dan Gilbert‘in The Surprising Science of Happiness adlı konuşması, seçme özgürlüğünün çok yüksek olmasının mutsuzluk getirdiğini, (seçenekler arasında boğulan gençleri düşündükçe onlar adına üzüldüm doğrusu) seçme şansı olmadığında kişinin mutlu olmayı seçtiğini anlatıyordu. (Görücü usulü ile evlenen anne ve babalarımızın bizlerden çok daha mutlu olması da böyle bir şey olmalı!)

Bu denli özgüvenli olmaları bu kafalarına göre takılan gençlerin mutlu olmalarını engelliyor, peki başarılı kariyerleri oluyor mu acaba?

Bir de ne yapacağını bilemeyip sağa sola danışan var! Bu grubun durumu kritik ve burada bize iş düşüyor: Sordukları kişiler çoğunlukla kendi deneyimlerini övme, şu andaki şartları çok fazla düşünmeksizin ben yaptım oldu, en büyük benim, en akıllı benim kafalarında! Ya sen yaptın oldu da bu genç sen mi? Bu gencin yetenekleri, şu andaki ekonomik şartlar hemen hemen hepsi farklı.

Öneriler ağırlıklı olarak “Mühendis ol”, “Hukukçu ol” şeklinde devam etmekte. Kariyer konusunda birine danışmak ve bu kişinin “tecrübelerinden yararlanmak” iyi de; bu tecrübe o kişinin tecrübesi. Bu tecrübeyi günün şartlarına uygulamak, dış ortamın hiç değişmediğini varsayan laboratuvar deneyi gibi değil mi?

Bunun örneğini de bizzat yaşadım.

Çaresizce yardım aradığım zamanlarda ikisinin de yeteneğine hiçbir laf edemediğim, son derece iyi olan iki müzisyene kızım için aynı soruyu sormuştum. Müzik kariyerinde başarısız olandan, “Kesinlikle ana işi müzisyen olmasın bunu hobi olarak yapsın” cevabını aldım. Kendi alanında en yüksek noktaya çıkmış olan kişi ise “Kesinlikle müzikten başka işin olmamalı ki başarabilesin!” dedi.

Bu iki cevap da doğru ama bunun kızıma hiç faydası olmadı…

“Kariyerim için size danışmaya geldim” gibi bir geyik yaparsanız, karşılığında bir geyik alırsınız.

Danışacağınız kişinin durumunu oldukça kapsamlı değerlendirmek gerekiyor, düşündüğünüz gibi başarılı mı? Ne yapmış da başarılı olmuş eğer bunu anlama şansınız varsa sorun derim. Belki babasından iyi miras kaldı çocuğum ve hatta bu mirasla çok daha iyisini yapabilir de bu kadar yaptı. Önce bu kişinin başardığı konuyu saptayın, sonra onun şartlarını az çok değerlendirdikten sonra bir çerçeve çizdiniz. Tamam şimdi bu alanda soru sorduğunuzda aldığınız cevap anlamlı olacaktır!
Eğer örnek aldığınız kişi Harvard mezunu ise siz kıçınızı yırtsanız onun bulunduğu konuma gelemeyeceksiniz. Harvard’a girmek için ne tür yol izledin, günde kaç saat çalıştın, seçimlerini ne yaptın deme şansınız ve konumunuz varsa bunu sorun, alacağınız cevap kesinlikle işinize yarayacaktır.

Soracağınız kişiyi doğru seçin, arayın tarayın, hangi alanda neden başarılı olduğunu anlamaya çalışın, bunun hedefiniz olup olmadığını hissedin sonra daralttığınız alanda sorunuzu sorun lütfen, ne kendi vaktinizi nede başkasının vaktini almayın.

Bana sorarsanız; seçtiğiniz kariyer ile kazanacağınız para sizi mutluluğa götüremez, siz bu işi yaparken mutlu olabilecekseniz ancak o zaman mutlusunuzdur.