İşyerinde söylenemeyen durumlar vardır.

-İş arkadaşının ter koktuğunu nasıl söylersin?

-Ya da, nefesinin koktuğunu?

Oldukça zor bir durum. Buna benzer durumlar, iş ortamında keyfimizi kaçırır ve bizi oldukça rahatsız eder. Ancak kolay kolay başkaları ile paylaşılamayan bu rahatsızlıklar, sonunda bir kişinin dile getirmesiyle ortaya çıkar, bundan sonra diğer kişiler kendi rahatsızlıklarını dile getirmesiyle açıkça konuşulur hale gelir. Bu aşama artık hızlı aksiyon alınması gereken, rahatsızlığın tavan yaptığı aşamadır. İş arkadaşları bir yandan bu gizli konuşmalar ya da paylaşımları yapmaktan hoşlanmaz , arkadaşını arkadan vurulmuş gibi hisseder, bir yandan da durum git gide daha da çözülmez bir hâle gelir.

Bu tarz konuları, kişinin gururunu kırmadan söylemek ne yazık ki mümkün değil. Bazı gerçeklerle yüzleşmek gerekir:

 • Genellikle erkekler, kadınlara göre daha fazla ter kokabiliyor.
 • Kadınlarda menapoz dönemine geçişinde, üşüme ve terleme arasındaki geçiş durumlarında daha fazla ter kokmaya neden olabiliyor.
 • Hanımlar bazen birçok iç çamaşırı olmasına rağmen, vücut şekline en iyi olan bir iki çamaşırı uzun süre kullanabiliyorlar. Bu da kendilerinin farkına varmadıkları kötü koku nedeni olabiliyor.
 • Kötü ağız kokusu bunlardan en zor olanı. (Bir de bu konunun kolay kolay çözülemeyeceğini düşünürsek)
 • Bazı insanların ise doğuştan teninin kötü kokması söz konusu.

Yukarıdaki gerçekler haricinde, göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden birisi ise şu: Her işyerinde farklı sosyal ve kültürel çevreden çalışanlar oluyor. Bazılarımız için haftada bir banyo yapmak temizlik sayılırken, bazıları her gün duş alıyor.

Ülkece temizlik konusunda o denli titiz olmadığımız, hepimizin malumu. Toplu taşıma araçlarında fazlasıyla hissediyoruz. Evimizin temizliğine gösterdiğimiz özeni, vücut temizliğine göstermiyoruz.

Dolayısıyla ofisteki kötü koku olayı da bu ölçüde fazla olabiliyor.

Peki bizi çalışırken mağdur eden bu duruma nasıl önlem alabiliriz? İş arkadaşımızı nasıl uyarabiliriz? Şüphesiz ki bu hiç de kolay bir şey değil. İlk olarak, bu kişiye en yakın kişiye bu görevi vermek. Bu kişinin iyiliği için böyle bir iletişim kurulduğunu belirtmek. İyi de ya bu kişinin görevi kabul etmez ya da yanlış bir iletişim ile durumu içinden çıkılmaz hale getirirse?

Kötü kokma olayı hızla bir mobbing olayına dönüşebilir ve kokan kişi uzun süre boyunca unutamayacağı bir baskı ya da aşağılamaya uğrayabilir. Bu tür konulardan beslenen negatif kişiler bunu fırsat bilerek harekete geçebilirler.

Neler yapabiliriz;

 • Bu durumda, görev kişinin ilk amirine düşmektedir. Bölüm yöneticisinin, çalışana çok yakın olmadığı durumlarda iletişimi iyi bilen bir kişi bu görevi üstlenebilir. En doğrusu, bu konuda net olmak ve iletişim için zaman kaybetmemektir.
 • Bu konuşmayı ofis dışında bir alanda yapmak başkalarının duymasını ve dedikoduları önler. Kişi, bu anlamda daha az rahatsız olacaktır.
 • Kişinin iyiliği için bir konuşma yapıldığı, muhakkak belirtilmeli, kırgınlık en az seviyeye çekmeye çalışılmalıdır.
 • Kişiye söylenecek konu hakkında seçim sunmanın iyi bir yöntem olduğu söyleniyor. “Seninle bir konuyu konuşmak istiyorum, duymaktan hoşlanmayabilirsin. Yine de seninle konuşmamı ister misin? Seçenek verilmesi, kişiyi bir nebze rahatlatacaktır.
 • Konu, olabildiğince nazik ve kesin bir dille anlatılmalı ve nasıl yardımcı olunabileceği sorulmalı. Bunun kimlerden duyulmuş olduğunu ve konu hakkında neler konuşulduğunu söylemenin kimseye yararı olmayacaktır.
 • Bu konuşmayı yaparken karşı tarafa konuya dair iyi niyetinizi hissettirmek, en önemlisidir. Kişi ailesinden temizlik konusunda yeterli seviyede bilgi almamış olabilir. Fakat konuşma sonrası, araştırma yapacaktır.

Tüm bu önemlere rağmen bu konuşma çalışan kişiyi olumsuz etkileyebilir ve bu olay işten soğumasına ve şirketten ayrılmasına neden olabilir. En azından yeni işyerinde bu konuda önlem alacaktır.

Problemi çözme konusunda içgüdüsel olarak atılan adımlar, kişiliğinizi de ele verir.

Karşı tarafın hassasiyetlerini gözetmeden, işleri daha kötüye götürme pahasına ve biraz da patavatsızca mı dile getirmeyi tercih ediyorsunuz?

Ya da tam tersi, karşı tarafı gereğinden fazla düşünüp; durumu sizin için bir eziyet hâline getirip kendi kendinizi mi kemiriyorsunuz?

Yoksa bu olayı, mevzubahis iş arkadaşınızı hiç sevmeyen birisiyle paylaşıp içten içe onun bunu bir koz olarak kullanmasını / mobbing unsuru yapmasını mı seyrediyorsunuz?

Durumu hiç duymaması gerekenlerle paylaşmak kadar, duyması gerekenlerle yanlış bir üslupla paylaşmak da sizin tercihiniz.

Bu yazı, 26 Aralık 2017 tarihinde Dünya Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

0 CommentsYoruma kapalı

Yorum bırakın

Kariyerlerini belirleme anlamında gençler çok ayrı yollarda ilerliyor. Kimisi kariyerini küçük yaşlardan belirliyor, milyon kere karar verip bozsa da illa ki kariyerimi ben belirleyeceğim diyor. “Benim için en iyisini ben bilirim” misali.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın paylaştığı TED konuşması benim açımdan hayat kurtardı. Dan Gilbert‘in The Surprising Science of Happiness adlı konuşması, seçme özgürlüğünün çok yüksek olmasının mutsuzluk getirdiğini, (seçenekler arasında boğulan gençleri düşündükçe onlar adına üzüldüm doğrusu) seçme şansı olmadığında kişinin mutlu olmayı seçtiğini anlatıyordu. (Görücü usulü ile evlenen anne ve babalarımızın bizlerden çok daha mutlu olması da böyle bir şey olmalı!)

Bu denli özgüvenli olmaları bu kafalarına göre takılan gençlerin mutlu olmalarını engelliyor, peki başarılı kariyerleri oluyor mu acaba?

Bir de ne yapacağını bilemeyip sağa sola danışan var! Bu grubun durumu kritik ve burada bize iş düşüyor: Sordukları kişiler çoğunlukla kendi deneyimlerini övme, şu andaki şartları çok fazla düşünmeksizin ben yaptım oldu, en büyük benim, en akıllı benim kafalarında! Ya sen yaptın oldu da bu genç sen mi? Bu gencin yetenekleri, şu andaki ekonomik şartlar hemen hemen hepsi farklı.

Öneriler ağırlıklı olarak “Mühendis ol”, “Hukukçu ol” şeklinde devam etmekte. Kariyer konusunda birine danışmak ve bu kişinin “tecrübelerinden yararlanmak” iyi de; bu tecrübe o kişinin tecrübesi. Bu tecrübeyi günün şartlarına uygulamak, dış ortamın hiç değişmediğini varsayan laboratuvar deneyi gibi değil mi?

Bunun örneğini de bizzat yaşadım.

Çaresizce yardım aradığım zamanlarda ikisinin de yeteneğine hiçbir laf edemediğim, son derece iyi olan iki müzisyene kızım için aynı soruyu sormuştum. Müzik kariyerinde başarısız olandan, “Kesinlikle ana işi müzisyen olmasın bunu hobi olarak yapsın” cevabını aldım. Kendi alanında en yüksek noktaya çıkmış olan kişi ise “Kesinlikle müzikten başka işin olmamalı ki başarabilesin!” dedi.

Bu iki cevap da doğru ama bunun kızıma hiç faydası olmadı…

“Kariyerim için size danışmaya geldim” gibi bir geyik yaparsanız, karşılığında bir geyik alırsınız.

Danışacağınız kişinin durumunu oldukça kapsamlı değerlendirmek gerekiyor, düşündüğünüz gibi başarılı mı? Ne yapmış da başarılı olmuş eğer bunu anlama şansınız varsa sorun derim. Belki babasından iyi miras kaldı çocuğum ve hatta bu mirasla çok daha iyisini yapabilir de bu kadar yaptı. Önce bu kişinin başardığı konuyu saptayın, sonra onun şartlarını az çok değerlendirdikten sonra bir çerçeve çizdiniz. Tamam şimdi bu alanda soru sorduğunuzda aldığınız cevap anlamlı olacaktır!
Eğer örnek aldığınız kişi Harvard mezunu ise siz kıçınızı yırtsanız onun bulunduğu konuma gelemeyeceksiniz. Harvard’a girmek için ne tür yol izledin, günde kaç saat çalıştın, seçimlerini ne yaptın deme şansınız ve konumunuz varsa bunu sorun, alacağınız cevap kesinlikle işinize yarayacaktır.

Soracağınız kişiyi doğru seçin, arayın tarayın, hangi alanda neden başarılı olduğunu anlamaya çalışın, bunun hedefiniz olup olmadığını hissedin sonra daralttığınız alanda sorunuzu sorun lütfen, ne kendi vaktinizi nede başkasının vaktini almayın.

Bana sorarsanız; seçtiğiniz kariyer ile kazanacağınız para sizi mutluluğa götüremez, siz bu işi yaparken mutlu olabilecekseniz ancak o zaman mutlusunuzdur.