In the book “Plato and a Platypus Walk into Bar” which I have recently read, two academicians named Thomas Cathcart and Daniel Klein explain philosophical concepts making jokes and using plain language.

There is a story about Aristotle in this book and it goes like this:

They asked him who was his best friend and

he said that his tailor was his best friend.

Thereupon, his close friends asked:

“How come you have chosen your tailor as your best friend while you have your close friends with whom philosophize, your close relatives and your siblings?” And Aristotle explained, “They still interpret my characteristics based on who I was when they first met me and what they decided then. They have already characterized me by a stereotype, sat in judgment over me and they do not make any evaluation again. However, each time my tailor begins to sew a new dress for me, he remeasures and evaluates me.”

Don’t you think we are all similar in this respect? Mostly, once we adopt an opinion regarding people, political parties or companies, we do not change it again. Every time we refer to our firstly adopted opinion and do not make an objective evaluation once more. Our opinions of people, institutions or companies get changed negatively only when we have a breaking point experience about them.

We have three reasons for this:

Tailor

One of them is adoption of an opinion once and the tendency not to make objective evaluations again, as Aristotle said once. The other reason behind it is that people have a tendency to think their opinion is the right one. After making a statement about an issue once, such as after stating that Mary is a good person, and I like her very much or This company is very good and it provides me high-quality services, people ignore negative aspects of the aforesaid person or service as they do not want to admit that they were wrong, the person in question or the service provided by that company is not good at all and they are faulty in some respect. The third one is totally emotional. People tend to be blinded against the faults of a person or institution that they hold dear.

When we are provided with a service individually or corporately, we reach a conclusion about the relevant service from day one and put it into a category in our minds, although this service may change positively or negatively later on. For this reason, it would be helpful to form a measurement method for the services that we receive. Of course, an automatic measurement method which is open for development and improvement is the ideal one.

Datassist is the first payroll outsourcing company established in Turkey, and being the first company in this field brings some difficulties and merits. Firstly, our adventure began by meeting our customer’s demands with an amateur spirit; however, it turned into a service standard in the course of time. In time, we have tried various methods to measure the service provided by us and to do this without taking much time from our customers. We are still going ahead in this journey. We monthly send a Service Level form to our customers and we query our faults, if any, and what causes them.

Our favorite customers are the ones who criticize us, push us for going better but also appreciate us when necessary. Because they do not content themselves with the first impression and evaluate us again and again as a tailor.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Kariyerlerini belirleme anlamında gençler çok ayrı yollarda ilerliyor. Kimisi kariyerini küçük yaşlardan belirliyor, milyon kere karar verip bozsa da illa ki kariyerimi ben belirleyeceğim diyor. “Benim için en iyisini ben bilirim” misali.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın paylaştığı TED konuşması benim açımdan hayat kurtardı. Dan Gilbert‘in The Surprising Science of Happiness adlı konuşması, seçme özgürlüğünün çok yüksek olmasının mutsuzluk getirdiğini, (seçenekler arasında boğulan gençleri düşündükçe onlar adına üzüldüm doğrusu) seçme şansı olmadığında kişinin mutlu olmayı seçtiğini anlatıyordu. (Görücü usulü ile evlenen anne ve babalarımızın bizlerden çok daha mutlu olması da böyle bir şey olmalı!)

Bu denli özgüvenli olmaları bu kafalarına göre takılan gençlerin mutlu olmalarını engelliyor, peki başarılı kariyerleri oluyor mu acaba?

Bir de ne yapacağını bilemeyip sağa sola danışan var! Bu grubun durumu kritik ve burada bize iş düşüyor: Sordukları kişiler çoğunlukla kendi deneyimlerini övme, şu andaki şartları çok fazla düşünmeksizin ben yaptım oldu, en büyük benim, en akıllı benim kafalarında! Ya sen yaptın oldu da bu genç sen mi? Bu gencin yetenekleri, şu andaki ekonomik şartlar hemen hemen hepsi farklı.

Öneriler ağırlıklı olarak “Mühendis ol”, “Hukukçu ol” şeklinde devam etmekte. Kariyer konusunda birine danışmak ve bu kişinin “tecrübelerinden yararlanmak” iyi de; bu tecrübe o kişinin tecrübesi. Bu tecrübeyi günün şartlarına uygulamak, dış ortamın hiç değişmediğini varsayan laboratuvar deneyi gibi değil mi?

Bunun örneğini de bizzat yaşadım.

Çaresizce yardım aradığım zamanlarda ikisinin de yeteneğine hiçbir laf edemediğim, son derece iyi olan iki müzisyene kızım için aynı soruyu sormuştum. Müzik kariyerinde başarısız olandan, “Kesinlikle ana işi müzisyen olmasın bunu hobi olarak yapsın” cevabını aldım. Kendi alanında en yüksek noktaya çıkmış olan kişi ise “Kesinlikle müzikten başka işin olmamalı ki başarabilesin!” dedi.

Bu iki cevap da doğru ama bunun kızıma hiç faydası olmadı…

“Kariyerim için size danışmaya geldim” gibi bir geyik yaparsanız, karşılığında bir geyik alırsınız.

Danışacağınız kişinin durumunu oldukça kapsamlı değerlendirmek gerekiyor, düşündüğünüz gibi başarılı mı? Ne yapmış da başarılı olmuş eğer bunu anlama şansınız varsa sorun derim. Belki babasından iyi miras kaldı çocuğum ve hatta bu mirasla çok daha iyisini yapabilir de bu kadar yaptı. Önce bu kişinin başardığı konuyu saptayın, sonra onun şartlarını az çok değerlendirdikten sonra bir çerçeve çizdiniz. Tamam şimdi bu alanda soru sorduğunuzda aldığınız cevap anlamlı olacaktır!
Eğer örnek aldığınız kişi Harvard mezunu ise siz kıçınızı yırtsanız onun bulunduğu konuma gelemeyeceksiniz. Harvard’a girmek için ne tür yol izledin, günde kaç saat çalıştın, seçimlerini ne yaptın deme şansınız ve konumunuz varsa bunu sorun, alacağınız cevap kesinlikle işinize yarayacaktır.

Soracağınız kişiyi doğru seçin, arayın tarayın, hangi alanda neden başarılı olduğunu anlamaya çalışın, bunun hedefiniz olup olmadığını hissedin sonra daralttığınız alanda sorunuzu sorun lütfen, ne kendi vaktinizi nede başkasının vaktini almayın.

Bana sorarsanız; seçtiğiniz kariyer ile kazanacağınız para sizi mutluluğa götüremez, siz bu işi yaparken mutlu olabilecekseniz ancak o zaman mutlusunuzdur.