İstediklerimizi gerçekleştirmek mümkün mü?

12may17“Önümüzdeki yıl içinde ayda ne kadar kazanmak istersiniz?” deyince ilk aklınıza gelen ilk rakam nedir?

Çoğumuzun aklına gelen rakam şu anda kazandığının 2 ya da 4 katından fazla değildir. Daha büyük rakamlar istesek bile düşüncemizi şu an kazandığımız para ya da şartlarımız belirler. Bir başka deyişle isteklerimize limit koyarız.

Yok aslında ben daha yüksek bir rakam istiyorum, desek bile düşüncemizi kontrol etmediğimiz, moralimizin iyi olmadığı anlarda istediklerimizi sınırlarız ve onların önünü çeşitli engellerle doldururuz. İstediğimizi belirledikten sonra, bunu neden yapamayacığımıza ilişkin binbir bahane aklımıza gelir.

• Bunu yapacak gücümüz yada becerimiz olmadığı düşüncesi.
• Karşımıza çıkacak diğer dış etkiler
• Buna zamanımız olmadığı veya artık bunun için geç olduğu düşüncesi
• Yapmak için cesaretimiz olmaması

Söylenmek Kolaydır, Düzeltmeyi Denediniz mi?

5m17Hiç kavga edip, çılgınlar gibi bağırdığınız, “Benim kim olduğumu biliyor musun?” dediğiniz, arkasından da “Seni dava edeceğim, yarın avukatımı arayacağım” diye tehditler savurduğunuz oldu mu?

Benim oldu ve hâlâ utanıyorum!

Bunları neredeyse hepimiz şu ya da bu şekilde yapmışızdır. Ve oldukça saçma bir eylemdir. Boşuna bağırır nefes tüketiriz. Aslında içten içe ertesi gün dava etmeyeceğimizi biliriz.

Ertesi gün inat ederek, iddiayı sürdürüp avukatımızı arasak bile avukatımızın bıkkın sesiyle bunun mümkün olmadığı, ispat ve dava açmanın güç olacağı, mümkün olsa bile sonuca ulaşmanın zor olduğunu bize anlatmaya çalıştığı zamanlar olmuştur. Para kazanacak olsalar bile avukatlar sizin saçmalıklarınızla uğraşmak istemeyecektir.

Vazgeçilmez Olmak İster misiniz?

vazgecilmez

Bir restoranda sipariş verirken, garsonun aşağıda yengeç görmüş ifadesiye size baktığını hissettiniz mi? Garson size kendinizi iyi hissettirmiyor ve bir de menüdeki yemeklerin çoğunu telaffuz edemiyorsunuz.

Durum buysa kazıklanmanız garantidir.

Hizmet işletmeleri tüm dünyada hızla büyümekte olan sektörün bir parçasıdır. Tarım ürünü ya da sanayi ürünü yerine elle tutulmayan soyut bir ürün üretir servis sektörü ve ekonominin 1/3’ünü oluştururlar. Bir de mal üreten işletmelerin servis bölümlerini düşünürseniz ekonomik değerin oldukça büyük bölümünü kapsar servis işi.

Aslında hem şahsi olarak kendi işiniz hem de şirketlerin işi doğru servis vermeye bağlıdır. Zaman zaman üretilen çok iyi ürünler de kötü servis elemanlarının elinde heba olabilir. Ama bazı insanlar ve şirketler bu konuda fark yaratırlar.

Siz Maskelerle mi Mülakat Yapıyorsunuz?

21nisan

Eve çağırdığınız ve çok önem verdiğiniz konuklar var ve bu gece için giymeyi planladığınız kıyafetinizi buruşuk bir biçimde gardrobun dibinde buluyorsunuz. Oysa daha önce sevgili karınız ile kıyafetin temizleyiciye gitmesi için konuşmuştunuz. Ciddi bir tartışma çıktı, birbirinize en acıtıcı sözleri söyleyerek tartıştınız. Ziyaretçilerin gelmesi yaklaşınca, çare yok başka bir kıyafeti söylenerek ararsınız. Kapı çalındığında ehvenişer bulduğunuz başka kıyafetin üzerine, sosyal maskenizi de takmış olursunuz.

-Hoşgeldiniiiiiiz efendiiim!

Aslında hem sosyal hem de iş hayatımızda taktığımız çeşitli maskeler var. Neredeyse bu maskelerle dolaşıyoruz. İşin ve durumun gereklerine göre de bunları takıp çıkarıyoruz.

Çalışmamaya Çalışmak Çok Yorucudur

anu 1504Çocukluğumda ders kitabının arasına Tommiks koyarak ders çalıştığı izlenimi vermek oldukça havalı bir hareketti. Ağabeyimden gördüğüm bu davranışı sadece taklit etmek için denediğim olmuştu. Annem bemim kitabın arasına ne koyduğumu kontrol etme noktasında değildi, çünkü derslerim zaten oldukça iyiydi.

Zaman zaman birlikte çalıştığımız Prof. Dr. Erdem Özdemir’in söylediği bir söz bazen aklıma takılır. “Ben Türkiye’de insanların çalışmalarının sadece emekli olmak için olduğundan şüpheleniyorum” dediğinde bunu anlamak istedim sanırım. Bu söz bana cidden, kanlı canlı genç bir yaşta olup önünde çalışmak için uzun yılları olan gençlerin bu soruyu çokca sorduğunu fark ettirdi “Ne zaman emekli olurum?”

www.iskanunu.com adresinde sabit İş Kanunu sitesini yürütmeyi ve içerik geliştirmeyi yaklaşık 14 yıldır sürdürmekteyiz. Sitemizin çalışanlardan, işverenlerden ve İnsan Kaynakları profesyonellerinden oluşan sadece sosyal medya platformlarında toplamda 20 bini aşkın takipçisi var. Uzun yıllar boyunca zaman zaman çalışma hayatını fazlasıyla etkileyecek kanun değişikliklerinin yaşandığı dönemler harıç büyük hit alan iki bölüm var.