İş Hayatında "Sıradan Günahlar"

Bu yazı, Dünya Gazetesi'nin 19 Şubat 2017 tarihli nüshasında yayınlanmıştır.

19-subat-201790'ların ortasından itibaren çevremdeki insanların neden toplantılarda maillere gömüldüğünü ilk Blackberry telefonumu aldığımda anlamıştım. 

O yıllarda, şirket maillerini başka ortamlardan çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırdığı için bir kurumsal statü sembolüydü Blackberry.
Birkaç gün içinde klavyesine aşık olmuştum. Klavyenin ergonomisine, bana hissettirdiği gelişme ve çalışma arzusuna bağlanmıştım. Ondan sonraki ve ondan sonraki telefonumun başka bir marka olma ihtimalini bile düşünememiştim. Doğal olarak Blackberry'nin milyonlarca pazarlama elçisinden biri haline dönüşmüştüm. Müşteri sadakati ise müşteri sadakati işte bu idi; bir markanın tartışmasız taraftarı olmak.
Aradan uzun yıllar geçti…

Başarılı Bir Kariyer İçin Olmazsa Olmaz Üçlü

superbusinessmanZamanımız hız dünyası. İnternet ve sosyal medya kullanımı ile işyeri kavramının kalmaması yüzünden (Bir şelale gibi akan e-postalar arasından sınıflama yaparak yüksek önceliklileri hızla cevaplandırmak bu yazıyı okuyanların sıradan bir işi çünkü) kariyer ya da kişisel gelişim ile ilgili ipuçlarını da hap gibi anlatmak gerekiyor.

Herhangi bir yazı ilgimizi çekse dahi birinci paragraftan sonra, diğer paragraflara hızla göz gezdirmeye başlıyor, yazı birkaç dakikadan fazla uzayacaksa sonra okumak için saklama gayesiyle not ediyor ya da bir daha hiç hatırlamamak üzere metni kapatıyoruz. Buna neredeyse mecburuz...

Başarılı bir kariyer için çevremizden, ekonomiden ve günün koşullarından; daha doğrusu kendimizden kaynaklanan birçok etken var ancak, bu yazının okunması ve kolayca akılda kalması için ipuçlarını oldukça kısa tuttum.

İpuçlarına gelince...

İstifamın kabulünü ve...

Resignation Letter Art

Milenyum çağına girerken teknoloji dünyasında büyük bir panik yaşanmıştı. 1999 yılından 2000 yılına geçerken mevcut yazılımların kodlarında varsayılmamış bu tarihin büyük bir felakete yol açacağı geyiği bir kaç yıl dolaştı. Sonunda kuş gribi tadında bir etki yaratarak ortadan kayboldu.

O dönemler hiçbirimiz asıl felaketin, milenyum çocuklarının büyüyüp iş hayatına atılacağı olduğunu düşünmemiştik. 

Otomatik Pilota Bağlamak

otomatik-pilota-baglamakSon zamanlarda okuduğum favori kitaplardan biri Charles Duhigg’in iş ve özel hayatta üretken olmanın sırlarını anlatan “Smarter Faster Better” kitabı. İsmi oldukça klişe olsa da içindeki bilgiler ve vakaları hikayeleştirerek anlatması kitabı oldukça çekici ve yararlı kılmış.

Üretkenlik kavramını ve nasıl öncesinden iyi olacağımızı sekiz ana başlıkta anlatmış. Bu başlıkları kendi anladığım manada şöyle sıralayabilirim:

Ofisteki Katiller

ofisteki-katillerİşe, son bir haftadır ihmal ettiğiniz raporu yazma kararlılığı ile gidersiniz. Yoksa ya amirinizden fırça yiyeceksiniz ya müşterinizden… Böyle bir iç sızısı, çoğumuzun bildiği.

“Kararlıyım, gider gitmez ilk işim bu! Sağa sola bakmayacağım, bitirmem gerek.“

“Bu 5. gün! Tamam, ikinci soruşları bu raporu!”

“Finanstan veri bekliyorum” (Yani o da iki gün önce geldi ama neyse)

“Ölümüne bugün bitireceğim şu raporu” (Bana kasarlar her zaman bu tür şeyleri)

“Evet nerede kalmıştık, bu kısmı bitirdim, bu kısmı...”

-Efendim? Hayır hayır istemiyorum. Kahvaltı yaptım ben…