İstifamın kabulünü ve...

Resignation Letter Art

Milenyum çağına girerken teknoloji dünyasında büyük bir panik yaşanmıştı. 1999 yılından 2000 yılına geçerken mevcut yazılımların kodlarında varsayılmamış bu tarihin büyük bir felakete yol açacağı geyiği bir kaç yıl dolaştı. Sonunda kuş gribi tadında bir etki yaratarak ortadan kayboldu.

O dönemler hiçbirimiz asıl felaketin, milenyum çocuklarının büyüyüp iş hayatına atılacağı olduğunu düşünmemiştik. 

Otomatik Pilota Bağlamak

otomatik-pilota-baglamakSon zamanlarda okuduğum favori kitaplardan biri Charles Duhigg’in iş ve özel hayatta üretken olmanın sırlarını anlatan “Smarter Faster Better” kitabı. İsmi oldukça klişe olsa da içindeki bilgiler ve vakaları hikayeleştirerek anlatması kitabı oldukça çekici ve yararlı kılmış.

Üretkenlik kavramını ve nasıl öncesinden iyi olacağımızı sekiz ana başlıkta anlatmış. Bu başlıkları kendi anladığım manada şöyle sıralayabilirim:

Ofisteki Katiller

ofisteki-katillerİşe, son bir haftadır ihmal ettiğiniz raporu yazma kararlılığı ile gidersiniz. Yoksa ya amirinizden fırça yiyeceksiniz ya müşterinizden… Böyle bir iç sızısı, çoğumuzun bildiği.

“Kararlıyım, gider gitmez ilk işim bu! Sağa sola bakmayacağım, bitirmem gerek.“

“Bu 5. gün! Tamam, ikinci soruşları bu raporu!”

“Finanstan veri bekliyorum” (Yani o da iki gün önce geldi ama neyse)

“Ölümüne bugün bitireceğim şu raporu” (Bana kasarlar her zaman bu tür şeyleri)

“Evet nerede kalmıştık, bu kısmı bitirdim, bu kısmı...”

-Efendim? Hayır hayır istemiyorum. Kahvaltı yaptım ben…

Keloğlan Masalı ile Büyümek

keloglan-masali-ile-buyumekŞirketimizin işe alımlarında kişilik testi uyguluyoruz.Bu test, bir kişiyi işe almadan önce kişiliği hakkında bir öngörüde bulunmak için kullanılan araçlardan birisi.

İşe alım uzmanlarının çok iyi bildiği gibi testler genellikle işe alımda tek başına karar vermemizi sağlamaz. Bu test, bize işe alım kararında yararı olacak verilerden sadece bir tanesidir. Kendi firmamızda kişilik testlerini, işe alım kararından daha çok, nasıl bir kişi ile çalışacağımızı görmek için kullanıyoruz. Bu anlamda çok da başarılı oluyor. Zaman zaman şirket içinde problem olan yada probleme sebep olan kişinin testini tekrar ele alıp bu problemin kaynağını bulmak için kullanıyoruz.

Şirket Duyurularındaki Şiirsellik ve Kurumsal Klişeler

sirket-duyurularindaki-siirsellik-ve-kurumsal-kliselerPersonel olarak çalıştığım yıllarda, işçilerin çalıştıkları alana şirket tarafından asılmış kâğıtlar olurdu. 1980 darbesinin korku ve itaat dolu yıllarında işe başlamış olduğumdan, itaat etkisi toplumun her kesiminde hissedilir, buna alışmış bireyler olarak talimat görünce bir 'hazır ol' hissi olurdu herkeste. Talimat ilk başta oldukça korkutucu bir etki yaratır, kantine her giren işçi hafif korku ve saygı ile karışık bir hisle bu duyuruyu, kimi zaman yüksek ses ve bozuk bir tonlama ile okumaya başlardı. Bu memolar (ki plaza Türkçesinde böyle), yöneticiler tarafından hangi duygularla yazmış olursa olsunlar, bir vakit geçtikten sonra olumlu ya da olumsuz etkisini kaybeder, tozlanır, bir ucu kıvrılır, hakkındaki tüm polemikler, kaba veya zeki şakalar son bulduktan sonra bir temizlik görevlisi tarafından çöpü boylardı. Sonra her şey eski haline dönerdi.

"'Bundan böyle kantinde sigara içilmeyecek, yüksek sesle konuşulmayacak, aksi davrananlar işten atılacaktır' - Yönetim" gibi sert memolar yerini, 4857 İş yasası ile işverenin eylem alanı işçiler lehine daraltılınca “Şirket yönetmeliğinin 15 a bendine göre çalışanların iş elbiselerini giymiş ve gerekli ekipmanlarını işe başlaman 15 dakika önce hazırlamaları gerekmektedir, aksi halde bu bir işten çıkarma nedenidir” gibi daha dolaylı yarım yamalak hukuksal terimler içeren memolara bıraktı.